O nas!

 

Jarek Daniel
Nazywam się Jarek, urodziłem się w Polsce, jeszcze za czasów komuny w latach 80-tych. Obecnie przebywam poza granicami kraju, konkretnie w Anglii i pracuje jako inżynier DevOps w firme która na rynku angielskim jest dość ceniona i znana ze swojego profesjonalizmu, wiedzy i doświadczenia wśród klientów oraz kręgów ludzi powiazanymi z DevOps. Na codzień zajmuję się tzw. brudną robotą. Automatyzuje różnego rodzaju środowiska informatyczne. Od automatyzacji budowy i konfiguracji pojedynczych systemów, po kompletne środowiska włączając w to automatyzacje sieci oraz chmur.

Przez całe swoje życie zawodowe zajmuję się głównie Linuxami. Przygodę z tym systemem zacząłem jak miałem bodajże 15 albo 16 lat i pierwsza dystrybucją jaką zainstalowałem był to RedHat Linux 6 (nie mylić z RedHat Enterprise Linux 6 ;-)). W trakcie nauki probowałem dystrybucji takich jak Slackware, Fedora, Mandrake (stara Mandriva), Debian, PLD, FreeBSD, również Ubuntu, ale po jakimś czasie przesiadłem się kompletnie na dystrybucję Gentoo, na której spędzilem ładnych parę lat (instalując OpenOffice – wtajemniczeni zrozumieją żart hehe). Miałem nawet okazję wdrażać tę dystrybucję na szczeblu profesjonalnym mojej kariery, gdyż po podjęciu pierwszej pracy zawodowej, byłem właśnie administratorem systemów Linux w paru mniejszych firmach. Tak czy inaczej, przygoda z Gentoo nauczyła mnie bardzo wiele i rzeczy które wcześniej były dla mnie tajemnicami Linuxa, nagle zaczęły mieć sens i zacząłem je rozumieć bardziej – z racji tego, że uczyłem sie ich jakby od podstaw.

Po wyjechaniu do Anglii pracowałem jako administrator systemów hostingowych  (głównie Linux) u różnych ISP, takich jak Swift Internet (z tych mniejszych) i Fasthosts (z tych korporacyjnych), która należy do grupy spółek wchodzących w sklad United Internet, której częścią jest m.in. 1&1 – firma bardziej kojarzona w Polsce, która swoich usług w naszym kraju już nie oferuje (od 2015 roku bodajże). Pracowałem w środowiskach bardzo delikatnych, bardzo dynamicznych, które sprowadzały margines błędu praktycznie do 0. Też dzięki pracy nad różnymi projektami, miałem okazję doświadczyć jak współpraca developerów i administratorów może wyglądać na codzien i zacząłem się interesować zagadnieniem DevOps. Po jakimś czasie stwierdziłem, że to jest to co chciałbym robić na codzień, pracować nad projektami w zespołach multifunkcjonalnych, nad automatyzacją na wiekszą skalę, podwyższając jakość i dynamikę swojej pracy. Dlatego też zdecydowałem się na lekki zakręt w swojej karierze.

Zacząłem pracę w Capgemini jako inżynier DevOps, w której pracowałem nad projektami dla jednego z angielskich ministerstw. Tutaj miałem okazję poszerzyć swoja wiedzę na temat chmur, narzędzi które wspomagają procesy automatyzacji w chmurach, oraz kompletnej konfiguracji i wdrożenia aplikacji czy systemów od 0 do pełnego kompletnego i funkcjonalnego środowiska.

Na chwilę obecna pracuję w firmie, która nazywa sie DevOpsGroup (poprzednio DevOpsGuys) i na rynku angielskm jej nie trzeba przedstawiać. Mimo że nie jest to korporacja, czy też niewiadomo jak wielka firma, jest ona znana i ceniona. W DevOpsGroup pracuję dla jednego z największych klientów i pomagam w przeprowadzaniu ogólnej transformacji oraz jestem też tam „siłą roboczą” (czyt. jednym ze starszych inżynierów pracujących nad zadaniami podczas sprintów i osiąganiu ich celów).

Na płaszczyźnie osiągnięć i konkretnych umiejętności, mogę się pochwalić posiadaniem certyfikatów RedHat i AWS. Obecnie posiadam dwie certyfikacje RedHat-a – RedHat Certified System Administrator (RHCSA) oraz RedHat Certified Engineer (RHCE) i jedna certyfikacje AWS Solutions Architect Associate. Mam duże doświadczenie w zakresie automatyzacji przy użyciu takich narzędzi jak Puppet, Ansible, Ansible Tower (AWX), Terraform, Packer, Foreman. Z racji, że pracowałem również jako administrator systemów i sieci, mam doświadczenie z urządzenami firm Cisco, Sonicwall, HP, 3Com, Unify, BigIP F5. Niektóre z nich potrafie również zautomatyzować. Mam doświadczenie w pracy z chmurą Amazon (AWS) oraz automatyzowania infrastruktury i konfiguracji w tej chmurze z poziomu terraform oraz Ansible. Wiem z czym się je IPv4, protokoły routingu, firewalle, DNSy, VLANy, miałem doświadczenie w rejestracji bloków IP w RIPE, delegacji tych bloków oraz konfigurowaniu routingów dla tych alokacji. Przechodziłem przez zagadnienia load balancerów, zarówno tych software’owych jak na przykład nginx czy HaProxy, jak i również tych sprzętowych (aczkolwiek również software’owych) jak BigIP F5. Pracowałem na dużych systemach i platformach mailingowych (2-5 mln maili dziennie). Mam doświadczenie w technologiach kontenerzacji aplikacji przy użyciu Dockera oraz przy pełnych platformach opartych o OpenShift. Coś tam przez te lata udało mi się też ogarnąć tematy związane z pipeline’ami Jenkins’a oraz oczywiscie jako podstawę swojej codziennej pracy traktuje systemy kontroli wersji kodu, w moim przypadku jest to git. Na codzien w swojej pracy używam systemy Linux z dystrybucji CentOS w wersji 7 (SELinux jest oczywiście WLĄCZONY!).

Swoją wiedzę zawodową wykorzystuję też w domu (niestety dla mojej żony ;-)) ponieważ mam parę aktywnych projektów zwiazanych z tzw. smart dom wraz z uzyciem RaspberryPi oraz Ansible Tower ;-).

W mediach socjalnych moje profesjonalne profile można znaleźć na LinkedIn oraz Twitterze.

Nazywam się Daniel i pochodzę z Wałbrzycha i swoją przygodę z komputerami rozpocząłem w wieku 8 lat, kiedy to zobaczyłem u kuzyna Atari XT. Od tamtej pory dosłownie zakochałem się w komputerach i trwa to po dziś dzień. Od samego początku interesowało mnie używanie programów z linii poleceń, zawsze uważałem, że szybciej coś napiszę niż “przeklikam” się przez różne menu, stąd pewnie moje zamiłowanie do Linuxa. Swoją przygodę zawodową rozpocząłem w 2007 roku, jeszcze w Telekomunikacji Polskiej S.A. na stanowisku doradcy klienta indywidualnego w dziale technicznym. Skupiliśmy się głównie na uszkodzonych telefonach, konfiguracji NT itd. Następnie trafiłem do wsparcia technicznego dla klienta biznesowego i zająłem się konfiguracją naszych urządzeń sieciowych w dziale technicznym DSL. Głównie zajmowałem się diagnozowaniem problemów technicznych z dostępem do internetu u klienta, oraz konfiguracją routerów, które dostarczaliśmy zgodnie z zaleceniami klientów. Następnie wylądowałem na Politechnice Wrocławskiej oddział w Wałbrzychu na stanowisku administratora systemów i sieci, gdzie miałem okazję na nowo skonfigurować sieć. Wiązało się to z postawieniem nowych serwerów (wszystko na CentOS 7) które zostały zwirtualizowane za pomocą KVM, konfiguracją switchy Cisco 2960 od podstaw, wprowadzeniem VLANów, QoS opartego o TC (HTB),  BackupPC do kopii zapasowych, Puppet do automatyzacji i zarządzania całą infrastrukturą serwerowa, oraz Zabbix do monitorowania tego wszystkiego.

Aktualnie pracuję w firmie “Kruk S.A.” również jako administrator systemów i sieci, gdzie rozwijam się pod kątem automatyzacji i sieci. Do Puppeta doszedł dodatkowo Docker, oraz w wolnych chwilach zgłębiam tajniki Ansible starając się odwzorować moje wszystkie dokonania z Puppeta, właśnie w tym narzędziu.

Moją pasją jest wprowadzanie automatyzacji, oraz budowanie całych środowisk z wykorzystaniem narzędzi takich jak Puppet, Ansible, czy Docker. Jestem zafascynowany całą kulturą DevOps (dzięki Jarkowi, temu gościowi, którego opis widać po lewej ;)) co wiąże się z tym, że wręcz chłonę wszystko co dotyczy tego tematu. Codziennie staram się rozwijać właśnie w tym kierunku i poznawać nowe narzędzia.  Jaką jestem osobą? Na pewno strasznie upartą i jak coś da się zrobić, będę drążył temat, aż osiągnę pożądany efekt :). Czasem niektóre zadania zajmują mi więcej czasu niż powinny, ale lubię mieć coś zrobione porządnie i tak jak należy, co za tym idzie, nie lubię fuszerki. Wolę coś robić dłużej, ale zgodnie ze standardami “best practice” 🙂

Mój profesjonalny profil LinkedIn.